NOVÝ BLOG O FALCOVI –

NOVÝ BLOG O FALCOVI - Největší česká neoficiální stránka a báze dat a informací o nejslavnějším rakouském zpěváku FALCOVI (určeno pro prohlížeč Mozila Firefox)

 http://www.falco-de-groove.de  http://www.falco-fr.com/  http://www.falco.at  http://www.falcofanclub-berlin.de  http://www.falco.de.gg /  http://www.falcollection.at  http://www.falcoderfilm.de/  http://www.conny.at/ http://www.falcoworld.net/
 http://www.falco-forum.de.gg/ http://www.falco4ever.de/ 
http://www.falco-alive.ch/ 
http://falcorussia.ru/ 
http://too-emotional.de/
http://falco.zanzaa.at/

 http://www.razyboard.com/system/morethread-a-brand-new-fan-falcofans-354773-1126097-0.html  http://www.best-of-80s.de/80er-80s-deutsch-german/2359-falco-jeanny-part-3-a.html

FALCO IST NIE GESTORBEN, ER LEBT WEITER IN UNSEREN HERZEN.

FALCO INTERNATIONAL AIRPORT
ROCK AND ROLL HALL OF FAME ROCK AND ROLL HALL OF FAME

Ahoj, Falco-fanoušci a čtenáři blogu ! Blog o Falcovi je momentálně v rekonstrukci a je doplňován formou archívu. V této liště se dozvíte o nových článcích, kam, tedy do které rubriky byly jednotlivé články doplněny. Momentálně na programu: Falco restaurant v New Yorku a Práter - Falcova figurina. Na návštěvu vás zve Webmasterin Dagmara/Falco1957

Wiener Gruppe - Vídeňská skupina

Datum: 5. 8. 2008 16.35 | Autor: Falco1957 | 2364× | Kategorie: Symphonic-Lesung | Komentáře: 0

Wiener Gruppe - Vídeňská skupina

Wiener Gruppe byl volný spolek rakouských spisovatelů, který vzešel z Art-Clubu zhruba kolem roku 1954 a působil pod vlivem a vedením H.C.Artmanna. Kromě Artmanna se počítali k členům také Friedrich Achleitner, Konrad Bayer, Gerhard Rühm a Oswald Wiener, úzký kontakt s touto skupinou měli také Ernst Jandl a Friederike Mayröckerová.

Díla členů Wiener Gruppe mají kořeny v barokní poezii, v expresionismu, dadaismu a surrealismu, některá směřují až k pop-artu. Důležité podněty byly dány rovněž od spisovatelů, v jejichž dílech byla obsažena slovní skepse, slovní kritika a filosofie (jako Hugo von Hofmannsthal, Karl Kraus nebo Ludwig Wittgenstein).

Vídeňská skupina vystupuje v obskurních vídeňských sklepeních a kabaretech, označuje se za mnohostranně nadané umělce a kravalisty a produkuje dokonce i společná díla. Její aktivity jsou orientovány směrem naznačeným v Artmannových Osmi bodech proklamace poetického aktu z dubna 1953.

Artmann, starší, než jeho druhové, však skupinu spíše vedl, ale jinak se ve svých dílech od svých druhů lišil, užší spolupráce nastala až od roku 1958. V Artmannově dílech jsou epitafy, verše, rýmy, formule, tzv. písničky k naladěnému klimpru, není zde však patrný zájem o vztah poesie a jazyka, který je tak příznačný pro ostatní.

V dílech ostatních členů Wiener Gruppe se projevuje pojetí řeči jako optického a akustického materiálu. Na základě této ideje se členové skupiny zabývali mimo jiné intenzívně rozvojem zvukomalby a vizuální lyriky. Principem tvorby je montáž textů (tzv. „nalezené texty" a rozšířená poesie - lautgedicht), výsledkem jsou díla ve vídeňském dialektu, leckdy složená ze všelijakých novotvarů a prvků umělého jazyka, z nichž většina nikdy nebyla přeložena do češtiny. Wiener Gruppe se rozpadla po smrti jednoho z jejích členů Konrada Bayera, který tragicky zemřel 10.října 1964.

Zdroje/Quellen: http://de.wikipedia.org/wiki/Wiener_Gruppe

Ročenka Světová literatura č. 5-6/1969


Přidat nový komentář:
Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici pět:

Nová stránka 1