NOVÝ BLOG O FALCOVI –

NOVÝ BLOG O FALCOVI - Největší česká neoficiální stránka a báze dat a informací o nejslavnějším rakouském zpěváku FALCOVI (určeno pro prohlížeč Mozila Firefox)

 http://www.falco-de-groove.de  http://www.falco-fr.com/  http://www.falco.at  http://www.falcofanclub-berlin.de  http://www.falco.de.gg /  http://www.falcollection.at  http://www.falcoderfilm.de/  http://www.conny.at/ http://www.falcoworld.net/
 http://www.falco-forum.de.gg/ http://www.falco4ever.de/ 
http://www.falco-alive.ch/ 
http://falcorussia.ru/ 
http://too-emotional.de/
http://falco.zanzaa.at/

 http://www.razyboard.com/system/morethread-a-brand-new-fan-falcofans-354773-1126097-0.html  http://www.best-of-80s.de/80er-80s-deutsch-german/2359-falco-jeanny-part-3-a.html

FALCO IST NIE GESTORBEN, ER LEBT WEITER IN UNSEREN HERZEN.

FALCO INTERNATIONAL AIRPORT
ROCK AND ROLL HALL OF FAME ROCK AND ROLL HALL OF FAME

Ahoj, Falco-fanoušci a čtenáři blogu ! Blog o Falcovi je momentálně v rekonstrukci a je doplňován formou archívu. V této liště se dozvíte o nových článcích, kam, tedy do které rubriky byly jednotlivé články doplněny. Momentálně na programu: Falco restaurant v New Yorku a Práter - Falcova figurina. Na návštěvu vás zve Webmasterin Dagmara/Falco1957

FALCO - Er kam als Drilling zur Welt - Přišel na svět z trojčat

Datum: 21. 4. 2008 12.01 | Autor: Falco1957 | 4623× | Kategorie: Historky o Falcovi | Komentáře: 0

 

 

ÚŽASNÁ FAKTA, KTERÁ JEŠTĚ NEZNÁTE

 

 

 

 

PŘIŠEL NA SVĚT Z TROJČAT

1. část

 

 

Při porodu to byl, který jediný přežil. V osmi letech působil jako malý Mozart...


 

Již narození malého Johanna Hölzela v úterý 19. února 1957 bylo provázeno turbulentní událostí. Ve 13 hodin a 15 minut poprvé ječel Hansi, tehdy ještě ne Falco, na vídeňské ženské klinice Gersthof. Měřil celých 54cm a vážící 4,95kg a byl naprosto zdravý a čilý k životu. Ale jeho matka, paní Marie Hölzel, se musela od září 1956 o svého syna Hansiho víc strachovat, než jakákoliv jiná matka o své dítě. Tvrdě pracující žena, která si spolu se svým mužem Aloisem Hölzelem tak toužebně přála děti, měla totiž v září 1956 ve třetím měsíci těhotenství, jedno prudké krvácení, se kterým byla odvezena sanitkou na kliniku. Lékaři mohli jen zoufalé ženě říci, že přišla o dvojčata. Když lékař druhý den Marii Hölzel přišel vyšetřit, stanovil jasně postřehnutelné srdeční odezvy a opět zmatek.

 

Záhadné rozluštění hádanky: Paní Hölzel čekala trojčata a i po prudkém krvácení udržela jedno dítě, právě Hansiho. Dítě koneckonců přišlo zdravé na svět o pět a půl měsíce později. Když matka Hölzelová vyprávěla svému Johannovi o mnoho let později, že on jediný přežil z původních trojčat, řekl své matce : "Je to divné, ale někdy mám pocit, jako by ti druzí u mne byli, jako by ještě někdo u mne byl, pomáhal mi a říkal, „Toto a tamto musíš tak a tak udělat."

Falco nebyl, jak se mylně bude často tvrdit, narozen pro rodinu podnikatelů, ale - jako jeho vzor David Bowie - z malých poměrů. Jeho rodiče museli oba tvrdě pracovat. Zvláště jeho matka dělala všechno pro to, aby byl hýčkán a aby svému Hansimu mohla zpříjemnit život. Není divu, že Falco později přiznává: „Bez podpory mé matky bych dnes nebyl tak daleko." Marie Hölzelová pracovala před Falcovým narozením jako obchodní vedoucí  jedné z filiálek Habsburger-Wäscherei (Habsburgských prádelen) ve 14. Vídeňském obvodu, později se stala vedoucí malých potravin a měla rozhodující rodinný příjem.

Falcův otec musel pohřbít své životní plány, v posledních dnech druhé světové války byl v 15 letech povolán ze záloh k poslední obraně Hitlerova velkého Německa a proto neměl čas na školu a nebo na studium. Po válce působil jako  zámečník a dřel se na večerním studiu, až dosáhl místa mistra jednoho strojírenského závodu.

Malá rodina Hölzelových žila v 70m čtverečních v pronajatém bytě v 5. vídeňském obvodu Marghareten v ulici jménem Ziegelofengasse. Tam byl Hansi v září 1963 přijat do obecné školy Piaristen, což byla proslulá katolická škola, vzdálená nedaleko od bytu. Bylo to rozhodující a důležité životní rozhodnutí, neboť by byl pak hudebně nadaný hoch přijat také v internátní vídeňské škole Wiener Sängerknaben (Vídeňští zpěváčci) a po jejím ukončení by byl nalezl uplatnění i v jiném oboru. Ale matka Hölzelová, která přes každodenní práci už tak neměla příliš času na svého syna, jak by chtěla, byla proti tomu, protože by Hansiho viděla ještě méně.

 PŘIŠEL NA SVĚT Z TROJČAT

- 2. část

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

První hudební krůčky měl za sebou Falco již v osmi měsících: Vždy, když v rádiu u rodiny Hölzelových zazněl hit „Anneliese, wann siest du endlich einmal gescheiter", (Annelise, kdy už konečně zmoudříš) hlučel Hansi ve své dětské ohrádce, dirigoval a pokoušel o první doprovod, tehdy ještě dělal chyby. Také když rodina jela o víkendu do přírody, rázoval si to mrňous Hansi směrem k hudebnímu pavilonu a poslouchal s dojetím zvuky valčíku.

Již ke svým čtvrtým narozeninám si přál sice harmoniku, ale dostal klavír - to aby mu rodiče Hölzelovi nemuseli kupovat stále nové, větší harmoniky podle toho, jak rostl.

Falco chodil do hodin klavíru u jedné nóbl dámy, paní Dr. Marie Bodem, a tak skvostně se projevil na černobílých klávesách, že jej maminka přihlásila na předehrávku ve Vídeňské akademii. Odborný komentář profesora hudby byl krátký ale výstižný: Paní Hölzel, to je malý Mozart! Jak už tehdy mohli zúčastnění tušit, že o pár let později bude právě onen Mozart sloužit jako píseň „Rock me Amadeus, když se z Hanse Holzela  stane světová Superstar ...

V době školních let a dorůstání do dospělosti nebyl Hansi Hölzel žádný uličník. Zatímco jeho spolužáci dělali různé vylomeniny, potloukali se po odpoledních ulicemi v partě a dělali neplechu, nebo si měřili síly, Hansi se držel mimo, jako samotář. To neznamená, že neměl žádné přátelé, ale on se neflákal jako ostatní a vracel se nejvíce do školy s hudebním a duchovním zaměřením.

Už tehdy byla jasná jeho jediná velká slabina, jídlo, jak Falco také ještě dnes upřímně a otevřeně přiznává: má svůj vztah k dobrému jídlu a pití a sklon k obezitě. Rakouská jídla s jejich zahuštěnými omáčkami, moučníky a na tuku pečenými jídly pak mají své následky. A o zdravé výživě se samozřejmě v Show-obchodech nemluví. Na stravě z Junkfoodu a na Softdrincích přibírá Falco na váze víc, než by chtěl, a tak na jaře 1986 po ostře dodržované dietě Weight-Watchers zhubne o 13 liber. V jedenácti letech již nosí Hansi vlasy na ramena. Matka Hölzelová, která ho již drží více k pořádku, ho donutí jít k holiči, takže Hansi pláče vzteky. Tady zpozoruje, jak citlivý její syn může být.

Čím víc Hansi tíhne k anglickým Beat-Boys a americkým Hippies, žijícím ve společenstvích s vlastními pravidly, tím více zanedbává školu. Zpočátku přímo ještě tak nepodvádí, ale potom se to zhorší. V 6. třídě gymnázia, kdy je Falcovi 16, má 600 neomluvených hodin (!), protože Falco raději brousí po diskotékách a SzeneCafés, než aby se cílevědomě připravoval na rakouskou maturitu. Matka Holzelová, která se mezitím musí sama starat o svého Hanse, protože Alois Holzel opustil svoji ženu a syna kvůli aférce se svojí sekretářkou, dává Hansimu va výběr: buď opakovat ročník a pak se cílevědomě připravit na maturitu, nebo odejít ze školy a vyučit se pro nějaké řádné povolání.Falco se rozhodl proti „gymplu" a pro práci.

 Jedna známá Marie Hölzelové obstarala Hansimu místo u Pensions-Versicherungsanstalt für Angestellte (důchodového pojišťovacího ústavu pro zaměstnance) ve vídeňské Blechturmgasse. Bez ukončení školy to bylo možné jen známým vitamínem B - Beziehungen - (tj. dobré konexe). Počáteční zášť ze všednosti dne v kanceláři Hansiho ale brzičko přešla, měl svůj vlastní plat a už nebyl na svou matku tak odkázaný a navíc dostal po smrti babičky malý byt o 40 m2, se záchodem na chodbě v poschodí.

 

PŘIŠEL NA SVĚT Z TROJČAT

- 3. část

 

V oněch dnech projevoval Johann Hölzel také svou zálibu k Davidu Bowiemu, jehož morbidní a dekadentní image mu velice imponovala. Za nějaký čas jde dokonce tak daleko, že stejně jako Bowie jede na nějaký čas do Berlína, aby tam pátral po stopách ohlašovaného nového ducha doby. Předtím založil Falco spolu s přáteli svou první kapelu „Umspannwerk" (transformovna) a zkoušeli ve sklepě rodinného domku jednoho jeho přítele v Kaltenleutgebenu vzdáleném 15 km od Vídně. Dokonce přemluvil matku, aby mu koupila moped, aby mohl bez problémů dojíždět na zkoušky.

 Když Hanse začala znervózňovat každodennost v kanceláři v důchodovo-pojišťovacím ústavu, začal poprvé vážně uvažovat o tom, že by se povoláním věnoval hudbě. Ale jeho otec, který mezitím otevřel v 10. vídeňském obvodu servisní firmu pro výrobu strojů na zpracování plechů, byl proti tomu, ačkoliv už nežil s matkou a synem. Hans se z této záležitosti dostal obratným kouskem: Přihlásil se v 17-ti letech dobrovolně k výkonu vojenské služby v Rakouském spolkovému vojsku. Falco skončil u průzkumnicko-spojařské jednotky a směl už po několika týdnech u vojska každý večer v 17 hodin opustit svůj vojenský oddíl a vyspat se doma ve vlastním bytě.

Osm měsíců po ukončení vojenské služby vstoupil Hansi naplno do hudební scény. Ještě během výkonu vojenské služby si osvojil umění hry na baskytaru, poté se ihned zapisuje na vídeňskou hudební konzervatoř. Vídeň se mu zdá příliš provinční, zamíří do Berlína a pouští se do hledání stop po jeho oblíbené Star Davidu Bowiem a Iggy Popu a dává si své umělecké jméno. Je mu jasné, že pod jménem Johann Hölzel žádnou kariéru neudělá.

 1. ledna 1977 sedí Johann Hölzel před televizí a dívá se na přenos skoku na lyžích v pořadu Turné čtyř můstků v Garmisch. Skokan tehdejšího dne, východní Němec Falko Weißpflog, který dobyl svět, velice Hansovi imponoval. Zpočátku se ještě nazýval Falco Stürmer nebo Falco Gottehrer, ale nakonec se omezil na jednodušší název a to jen Falco.

 
 Falco v 16 letech

  

Berlín

 

 1980: Hansi Hölzelovi je 23 let
 

  


   
 

Falco (25) na návštěvě u maminky

 

 

Článek připravily:

Překlad a design - Dagmara, Webmasterin

Úprava a technická spolupráce: Lucy_cz, Webmasterin 


Poděkování:

Za spolupráci při tvorbě tohoto článku děkuji zvláště Lucy_cz. Rekonstruovala a vložila jej sem na blog spolu se mnou. Článek pochází z pirátsky zničeného webu FALCO IS COMING HOME, který byl kdysi na této, dnes již neexistující adrese: http://cominghome.sblog.cz a  proto jej uvádíme s původním datem vydání. Rovněž děkuji Falco-fanynce Phoebe90, která mi pomohla v tom, že mi poskytla kopii tohoto článku. Po zničení webu jsem totiž ani článek, ani obrazovou přílohu, neměla k dispozici a musela bych jej celý znovu tvořit. Díky Phoebe a její prozřetelnosti máme dneska co číst.


 

Přidat nový komentář:
Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici pět:

Nová stránka 1